The team behind New York City's Dhamaka, a finalist for the country's Best New Restaurant, from left to right: front-of-house manager Tsepak "Tina" Dolker; beverage director Yessenia Alverez; chef Chintan Pandya; chef de cuisine Eric Valdez; and owner Roni Mazumdar Photo by Mike Grippi for Resy

GuidesNational

The Finalists for the 2022 James Beard Foundation Awards

By

After a most unusual two years, the James Beard Foundation Awards are back. Here are the 2022 finalists in all chef, restaurant, and beverage categories. The awards will be handed out on June 13 in Chicago, and there’s no better time than now to celebrate the dedication of restaurant professionals doing outstanding work throughout the country.

Lifetime Achievement Award
Martin Yan

Humanitarian of the Year
Grace Young

2022 Leadership Winners
• Mónica Ramírez, Founder and President, Justice for Migrant Women
Irene Li, Co-founder, Mei Mei Dumplings and Prepshift
• Erika Allen, Co-founder and CEO of Operations, Urban Growers Collective
• Mavis-Jay Sanders, Director of Culinary Development and Education, Drive Change
• Emerging Leadership: Understory, Oakland, CA

Outstanding Restaurateur
• Ashok Bajaj, Knightsbridge Restaurant Group (Rasika, Bindaas, Annabelle, and others),
Washington, D.C.
• Chris Bianco, Tratto, Pane Bianco, and Pizzeria Bianco, Phoenix
• Kevin Gillespie, Red Beard Restaurants (Gunshow, Ole Reliable, and Revival), Atlanta
• Akkapong “Earl” Ninsom, Langbaan, Hat Yai, Eem, and others, Portland, OR
• Chris Williams, Lucille’s Hospitality Group, Houston
• Ellen Yin, High Street Hospitality Group (Fork, a.kitchen + bar, High Street Philly, and
others), Philadelphia

Outstanding Chef
• Reem Assil, Reem’s, Oakland and San Francisco, CA
Mashama Bailey, The Grey, Savannah, GA
Peter Chang, Peter Chang, VA and MD
Jason Vincent, Giant, Chicago
• Rachel Yang and Seif Chirchi, Joule, Seattle

Outstanding Restaurant
• Brennan’s, New Orleans
Butcher & Bee, Charleston, SC
• Chai Pani, Asheville, NC
• Parachute, Chicago
• The Walrus and the Carpenter, Seattle

Emerging Chef
Angel Barreto, Anju, Washington, D.C.
Calvin Eng, Bonnie’s, NYC
• Cleophus Hethington, Benne on Eagle, Asheville, NC
• Serigne Mbaye, Dakar Nola, New Orleans
• Edgar Rico, Nixta Taqueria, Austin
Crystal Wahpepah, Wahpepah’s Kitchen, Oakland, CA

Best New Restaurant
• Angry Egret Dinette, Los Angeles
Bacanora, Phoenix
• BARDA, Detroit
Dhamaka, NYC
• Horn BBQ, Oakland, CA
Kasama, Chicago
Leeward, Portland, ME
Owamni, Minneapolis
Oyster Oyster, Washington, D.C.
• Roots Southern Table, Farmers Branch, TX
• Ursula, NYC

Outstanding Pastry Chef
• Warda Bouguettaya, Warda Pâtisserie, Detroit
• Margarita Manzke, République, Los Angeles
Claudia Martinez, Miller Union, Atlanta
• Ruben Ortega, Xochi, Houston
Caroline Schiff, Gage & Tollner, NYC

Outstanding Baker
• Maya-Camille Broussard, Justice of the Pies, Chicago
• Atsuko Fujimoto, Norimoto Bakery, Portland, ME
• Don Guerra, Barrio Bread, Tucson, AZ
• Caroline Schweitzer and Lauren Heemstra, Wild Crumb, Bozeman, MT
• Zak Stern, Zak the Baker, Miami

Outstanding Hospitality 
• Cúrate, Asheville, NC
House of Prime Rib, San Francisco
• Hugo’s, Houston
Sylvia’s Restaurant, NYC
• Ticonderoga Club, Atlanta

Outstanding Bar Program
Alley Twenty Six, Durham, NC
• Attaboy, Nashville
• barmini by José Andrés, Washington, D.C.
• Julep, Houston
• Nobody’s Darling, Chicago

Best Chef: California
Brandon Jew, Mister Jiu’s, San Francisco
Bryant Ng, Cassia, Santa Monica, CA
• Sarintip “Jazz” Singsanong, Jitlada, Los Angeles
• James Syhabout, Commis, Oakland, CA
Pim Techamuanvivit, Nari, San Francisco

Best Chef: Great Lakes (IL, IN, MI, OH)
• Omar Anani, Saffron De Twah, Detroit
Jason Hammel, Lula Cafe, Chicago
• Noah Sandoval, Oriole, Chicago
• John Shields and Karen Urie Shields, Smyth, Chicago
Erick Williams, Virtue Restaurant & Bar, Chicago

Best Chef: Mid-Atlantic (DC, DE, MD, NJ, PA, VA)
Angel Barreto, Anju, Washington, D.C.
Amy Brandwein, Centrolina, Washington, D.C.
• Jesse Ito, Royal Izakaya, Philadelphia
• Cristina Martinez, South Philly Barbacoa, Philadelphia
• Chutatip “Nok” Suntaranon, Kalaya Thai Kitchen, Philadelphia

Best Chef: Midwest (IA, KS, MN, MO, NE, ND, SD, WI)
• Dane Baldwin, The Diplomat, Milwaukee
• Karen Bell, Bavette La Boucherie, Milwaukee
Jorge Guzmán, Petite León, Minneapolis
• Gregory León, Amilinda, Milwaukee
Yia Vang, Union Hmong Kitchen, Minneapolis

Best Chef: Mountain (CO, ID, MT, UT, WY)
• Jose Avila, El Borrego Negro, Denver
• Cody Cheetham, Tavernetta, Denver
Caroline Glover, Annette, Aurora, CO
• Dana Rodriguez, Work & Class, Denver
• Eric Skokan, Black Cat Farm Table Bistro, Boulder, CO

Best Chef: New York State
Amanda Cohen, Dirt Candy, NYC
• JJ Johnson, FIELDTRIP, NYC
Ayesha Nurdjaja, Shuka, NYC
Chintan Pandya, Dhamaka, NYC
Junghyun Park, Atomix, NYC

Best Chef: Northeast (CT, MA, ME, NH, RI, VT)
• Vien Dobui, CÔNG TỬ BỘT, Portland, ME
Tiffani Faison, Orfano, Boston
Courtney Loreg, Woodford Food and Beverage, Portland, ME
• Nisachon Morgan, Saap, Randolph, VT
• Damian Sansonetti, Chaval, Portland, ME

Best Chef: Northwest and Pacific (AK, HI, OR, WA)
• Carlo Lamagna, Magna Kusina, Portland, OR
• Robynne Maii, Fête, Honolulu
Thomas Pisha-Duffly, Oma’s Hideaway, Portland, OR
• Sheldon Simeon, Tin Roof, Kahului, HI
• Mutsuko Soma, Kamonegi, Seattle

Best Chef: Southeast (GA, KY, NC, SC, TN, WV)
• Katie Button, Cúrate, Asheville, NC
Greg Collier, Leah & Louise, Charlotte, NC
• Philip Krajeck, Rolf and Daughters, Nashville
Cheetie Kumar, Garland, Raleigh, NC
• Ricky Moore, SALTBOX Seafood Joint, Durham, NC

Best Chef: South (AL, AR, FL, LA, MS, PR)
Blake Aguillard and Trey Smith, Saint-Germain, New Orleans
Adam Evans, Automatic Seafood and Oysters, Birmingham, AL
• Timothy Hontzas, Johnny’s Restaurant, Homewood, AL
• Melissa M. Martin, Mosquito Supper Club, New Orleans
• Isaac Toups, Toups’ Meatery, New Orleans

Best Chef: Southwest (AZ, NM, NV, OK)
• Fernando Olea, Sazón, Santa Fe
• Martín Rios, Restaurant Martín, Santa Fe
• Salazar Brothers, La Guelaguetza, Albuquerque, NM
• Giovanni Scorzo, Andreoli Italian Grocer, Scottsdale, AZ
• Jamie Tran, The Black Sheep, Las Vegas

Best Chef: Texas
• Tiffany Derry, Roots Southern Table, Farmers Branch, TX
Christine Ha and Tony J. Nguyen, Xin Chào, Houston
• Quy Hoang, Blood Bros. BBQ, Bellaire, TX
• Steven McHugh, Cured, San Antonio, TX
• Iliana de la Vega, El Naranjo, Austin