Nightshade in Los Angeles, one of the finalists for Best New Restaurant.

GuidesNew York

The Finalists for the 2020 James Beard Foundation Awards

By

It has been an unusual spring, but not even the coronavirus could stop the James Beard Foundation Awards from moving forward — after a slight delay.  Here are the 2020 nominees in all chef, restaurant, and beverage categories.  The awards themselves have been pushed back to September 25, but now more than ever is a time to celebrate the dedication of restaurant professionals doing outstanding work.

Best New Restaurant

Outstanding Baker

  • Graison Gill, Bellegarde Bakery, New Orleans
  • Zachary Golper, Bien Cuit, NYC
  • Maura Kilpatrick, Sofra Bakery, Cambridge, MA
  • Lisa Ludwinski, Sister Pie, Detroit
  • Avery Ruzicka, Manresa Bread, Los Gatos, CA

Outstanding Bar Program

Outstanding Chef

Outstanding Hospitality

  • Brigtsen’s, New Orleans
  • Canlis, Seattle
  • Saison, San Francisco
  • Swan Oyster Depot, San Francisco
  • Zingerman’s Roadhouse, Ann Arbor, MI

Outstanding Pastry Chef

Outstanding Restaurant

Outstanding Restaurateur

  • Paul Bartolotta, The Bartolotta Restaurants, Milwaukee (Ristorante Bartolotta, Harbor House, Lake Park Bistro, and others)
  • Jamie Bissonnette and Ken Oringer, JK Food Group, Boston (Little Donkey, Toro, Coppa)
  • JoAnn Clevenger, Upperline Restaurant, New Orleans
  • Alex Raij and Eder Montero, NYC (La Vara, Saint Julivert Fisherie, Txikito)
  • Jason Wang, Xi’an Famous Foods, NYC

Outstanding Wine Program

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Producer

  • Scott Blackwell and Ann Marshall, High Wire Distilling Co., Charleston, SC
  • Cathy Corison, Corison Winery, St. Helena, CA
  • Drew Kulsveen, Willett Distillery, Bardstown, KY
  • Todd Leopold and Scott Leopold, Leopold Bros., Denver
  • Lance Winters, St. George Spirits, Alameda, CA

Rising Star Chef of the Year

  • Will Aghajanian and Liz Johnson, The Catbird Seat, Nashville
  • Irene Li, Mei Mei, Boston
  • Gaby Maeda, State Bird Provisions, San Francisco
  • Ashleigh Shanti, Benne on Eagle, Asheville, NC
  • Paola Velez, Kith/Kin, Washington, D.C.
  • Jon Yao, Kato, Los Angeles

Best Chefs

Best Chef: California

Best Chef: Great Lakes (IL, IN, MI, OH)

Best Chef: Mid-Atlantic (D.C., DE, MD, NJ, PA, VA)

Best Chef: Midwest (IA, KS, MN, MO, NE, ND, SD, WI)

Best Chef: Mountain (CO, ID, MT, UT, WY)

Best Chef: New York State

Best Chef: Northeast (CT, MA, ME, NH, RI, VT)

Best Chef: Northwest & Pacific (AK, HI, OR, WA)

Best Chef: South (AL, AR, Commonwealth of Puerto Rico, FL, LA, MS)

  • Jose Enrique, Jose Enrique, San Juan, PR
  • Kristen Essig and Michael Stoltzfus, Coquette, New Orleans
  • Michael Gulotta, Maypop, New Orleans
  • Mason Hereford, Turkey and the Wolf, New Orleans
  • Isaac Toups, Toups’ Meatery, New Orleans

Best Chef: Southeast (GA, KY, NC, SC, TN, WV)

Best Chef: Southwest (AZ, NM, NV, OK)

  • Dan Krohmer, Other Mama, Las Vegas
  • Jonathan Perno, Campo at Los Poblanos Historic Inn & Organic Farm, Los Ranchos de Albuquerque, NM
  • Chrysa Robertson, Rancho Pinot, Scottsdale, AZ
  • Silvana Salcido Esparza, Barrio Café Gran Reserva, Phoenix
  • Jeff Smedstad, Elote Cafe, Sedona, AZ
  • James Trees, Esther’s Kitchen, Las Vegas

Best Chef: Texas

Design Icon

Outstanding Restaurant Design, 75 Seats and Under

  • SIMPLICITY for HALL by o.d.o
  • Heliotrope Architects for Rupee, Seattle
  • Spoonbill Watering Hole and Restaurant, Flywheel Co. and Vermillion Architects, LLC, for Spoonbill Watering Hole and Restaurant, Lafayette, LA

Outstanding Restaurant Design, 76 Seats and Over

Outstanding Design of Alternative Eating & Drinking Places

Discover More in Local Scene